Düşünen Adam Kim?

Düşünen Adam Kim?

01/12/2016

Merhabalar ben Düşünen Adam, youtube üzerinden din, felsefe ve güncel hayatımızda önem arz eden konular üzerine videolar çekiyor, ara ara belirli konular üzerinde, yetkin kişilerle röportaj videoları (podcast)’ler yapıyorum. Youtube günümüzde insanlara ulaşmada ve bilgi aktarmada en güçlü platformlardan biri. Ben de bu yol ile kendi düşüncelerimi insanlarla paylaşıyorum. Ateist olduğum için kimliğimi gizlemek zorunda kalmaktan dolayı utanç duymuyorum fakat üzülüyorum ve diyorum ki; “keşke demokratik ve özgürlükçü bir toplumda doğmuş olsaydım”.

Yasal olarak hiç kimse “ben ateistim” dediği için ceza almaz evet; fakat öylesine bir kültürümüz var ki, farklı olanı dışlama ve yok etme eğiliminde olan bir kültür bu. Şu an bu yazıyı okuyanlar, beni ailesine ve topluma sırf ergenliğin getirdiği bir enerji ile karşı çıkan bir kişi olarak düşünebilirler. Hayır kafalarındaki bu önyargıyı bir kenara koyup şu iki soruyu düşünsünler: Doğru olan nedir? Ve toplum ne yapıyor? Birincisinin cevabı her akıllı insanın söyleyeceği gibi insanların inançlarını özgür bir dille, kendisini diğerlerinden aşağı ya da yukarı görmeden özgürce söyleyebilmektir. Fakat içinde bulunduğumuz Türk toplumunda dini konularda tutum sizce nasıl? Aleviler bile ne sıkıntılar çekiyor, dışlanıyorken, ateist olarak yaşamak gerçekten de çok zor bu ülkede. Elbette bu sadece bizim ülkemiz için geçerli değil, geri kalmış yobaz birçok İslam ve Hristiyan ülkeleri var. Ben birçok Hristiyan tanıdım ve gördüm ki; onlarda da yobazlık bizdekini anımsatıyor. Böylelikle özgürlük konusuna değinmiş oldum; bu benim çok önemsediğim ve yaralı olduğum bir konudur.

Düşünen Adam Kim?

Diğer bir konuya geçelim; ateizm hikayem. Ben çok dindar bir ailede doğdum, ergenlik çağıma geldiğimde namaz kılmıyor olmam beni psikolojik olarak rahatsız ediyordu ve kendi rızam ile namaz kılmaya başladım. Her ne kadar ailem ısrar ediyor olsa da, ben onlardan dolayı değil; cehennem korkusu, kabir azabı korkusu ile kendi isteğimle namaz kılmaya başladım. Şunu söylemeliyim ki, namazdan büyük keyif alıyordum, çünkü gerçekten inanıyordum. Allah benim tek gerçek dostumdu o yıllarda. Daha sonra “tatlı su ateisti” diyebileceğim birkaç arkadaşım oldu. Kendilerinin Tanrı’ya inanmadığını öğrenince şok oldum fakat onlarla konuştuğumda, beni inancımdan en ufak şüpheye düşürecek bilgileri dahi yoktu. Hala konuşuruz ve hala yok. Her neyse, yıllarca namaz kıldıktan sonra, üniversite birinci sınıfta bir arkadaş ortamında konu dinden açıldı. Odada üç kişiydik ve diğer arkadaşlarım ateistti. O arkadaşlarım için “tatlı su ateisti” diyemeyeceğim çünkü ciddi ciddi beni şüpheye düşürdüler ve sorgulamama neden oldular. Onlarla günlerce ve saatlerce tartıştım. Gün geçtikçe şüphelerim artıyor imanım azalıyordu fakat hala namaz kılıyordum. Facebook üzerinden şuan her ne kadar kaliteyi düşürmüş olsalar da “Karikateist”, “Sorgulayan” gibi sayfaları takip etmeye başladım. Benim yanımda Kur’an-ı Kerim her zaman olurdu ve “Karikateist” bazen bir ayet paylaşır sonra dalga geçer ben ise böyle bir ayet yok diyip Kur’an’ı açardım. Ayetin gerçekten Kur’an’da olduğunu görünce kafamdan aşağı kaynar sular dökülmüş gibi şaşkınlık içerisinde olurdum. Bu birçok paylaşımda ve ayette oldu.

Düşünen Adam Kim?

Daha sonra Berat Mutluhan Seferoğlu, Enis Doko gibi bilgili insanların youtube üzerinde videolarına rastladım. William lane Craig, Richard Dawkins, Michael Shermer gibi teist ve ateist kesimin önde gelen isimlerinin çalışmalarını okudum. Son zamanlarda felsefi konularda kendimi geliştirmeye ve araştırmalara ara verdim. Çünkü akademik sosyal hayatım çok daha önemli artık benim için. Bu kanıya ise yıllarca sorguladıktan sonra elime somut herhangi bir şey geçmeyince vardım. Youtube videolarım şu an yayında fakat yenilerini çekemiyorum. Şartlarım hiç uygun değil. Fakat er ya da geç daha yüksek kaliteli videolarla devam edeceğim. Ayrıca şu konuya da değineyim: Şu an kendimi ateist olarak görüyorum fakat bu sadece Tanrı’ya inanmadığım için. Ben Tanrı’nın yokluğuna inanan biriyim. Elbette yanılabilirim. Her türlü yeni bilgiye ve bilgiler doğrultusunda düşüncelerimi değiştirmeye, şekillendirmeye açığım. Bana ve düşüncelerime derginizde yer ayırdığınız için teşekkür ederim.

Youtube Kanal Linki: http://www.youtube.com/c/DüşünenAdamburada